Cudowne historie o cudownym bohaterze dla wszystkich

Inspirujące i piękne historie zawsze poruszają serce i przypominają nam o naszym człowieczeństwie. Im więcej ich, tym lepiej, ponieważ świat potrzebuje więcej dobroci niż negatywnych czynników. “Cudowna książka. Wszystkie cudowne historie” (https://www.taniaksiazka.pl/cudowna-ksiazka-wszystkie-cudowne-historie-raquel-jaramillo-p-1434035.html) uzmysławia czytającym, czym jest życzliwość, prawdziwa przyjaźń i akceptacja. Wszystko to za sprawą jednego, wyjątkowego bohatera.

Cudowna książka o cudownym chłopcu

W zasadzie jest ona zbiorem historii o niezwykłym młodzieńcu. August Pullman, zwany też Auggie, tak jak jego rówieśnicy lubi wesoło spędzać czas i ma świetne poczucie humoru. Jest tylko pewien problem. W bardzo młodym wieku przebył kilkadziesiąt operacji twarzy z powodu zdeformowanej twarzy, za co odpowiadał jeden zmutowany gen. Do tej pory Auggie nie uczęszczał do szkoły i nie przebywał często wśród innych dzieci. Teraz ma od razu pójść do piątej klasy i w związku z tym pojawia się jedno pytanie – jak przyjmą go rówieśnicy? Zawsze mógł liczyć na miłość i akceptację rodziców i siostry, lecz nowa sytuacja to co innego. Zupełnie obcy ludzie i nowe środowisko to prawdziwe wyzwanie. Co nieuniknione Auggie staje się celem ataków innych uczniów, jest dręczony i traktowanych przez niektórych z nich bardzo źle. Na szczęście jest też światełko nadziei.

Są również młodzi ludzie chętni zaprzyjaźnić się z chłopcem i poznać go lepiej. Tak też się staje i Auggie przestaje być osamotniony. Jak się okazuje, na świecie jest także dobro – a niekiedy jest ono bardzo blisko. August Pullman przekonuje się o tym i cieszy się możliwością przebywania z życzliwymi mu osobami.

Cudowny chłopak widziany oczami innych

Część pt. “Cudowny chłopak i ja. Trzy cudowne historie” to Auggie widziany z perspektywy trzech innych osób: Juliana, Christophera i Charlotte. Pierwszy z nich jest dręczycielem chłopca. Autorka stawia w nim ważne pytanie w umyśle czytających – czy Julian jest z natury zły, czy odpowiadają za to inne czynniki? Rozwijając jego historię, ukazuje przyczyny takiego stanu rzeczy.

Druga z wymienionych osób to Christopher – przyjaciel Auggiego od dzieciństwa. Poruszony jest tutaj istotny wątek, a mianowicie charakter Christophera i jego dobroduszne nastawienie do chłopca. Nie każdy jest w stanie przyjaźnić się z kimś, kto jest odrzucany przez większość społeczeństwa tylko za swój wygląd.

Charlotte to z kolei dziewczynka, która ma pomagać chłopcu odnaleźć się w szkole. Nie była to jej decyzja. Została wyznaczona do tego zadania przez dyrektora. Jako osoba chętnie wspierająca innych Charlotte podejmuje się powierzonego zadania.

Raquel Jaramillo, autorka książek o chłopcu, za ich pomocą w poruszający sposób przekazuje ważne i wciąż aktualne dla tego świata treści. Nic dziwnego, że wielu uczniów i nauczycieli pokochało tę lekturę. Warto się z nią zapoznać.

Książka obraz freepik - pl.freepik.com